Ohtlikud ained kosmeetikatoodetes

     Täna on üle 200 erinevat tüüpi vähihaiguse ning teadlased on nõus sellega, et 80% nendest on põhjustatud kahjulikest kemikaalidest. Kemikaalid ja toksiinid on igal pool meie ümber ning me ei saa neid vältida. Toksilised kemikaalid on ka toodetes, mida Sa kasutad oma nahal, seega ütlust "ilu pärast surema" võib võtta sõna otseses mõttes. Mida me saame teha oma tervise ja keskkonna heaks on see, kui vähendame teadlikult nende ainete kasutamist oma kehas.
    
     Tootest on tavaliselt on 70% vesi ning kui Sa jagad koostisainete nimekirja kolmeks, siis esimene osa moodustab 90-95%, keskmine osa 5-8% ja viimane osa 1-3%.

     Kaubanduses on tooteid, mis väidetavalt on "looduslikud" või "orgaanilised", kuid nendega tasub olla ettevaatlik, kuna etikett võib olla eksitav. "Orgaanilise" keemiline definitsioon - ühend, mis sisaldab süsinikaatomit. Kuna süsinikku leidub kõiges, mis kunagi elanud, siis kosmeetikatootjad kasutavad sünteetilisi kemikaale, mis on saadud naftasaadustest ja kirjeldavad neid siis "orgaaniliste säilitusainetena". Ka võib leida kirjeldust "deriveeritud" (mingist looduslikust ainest), mis tähendab, et on toimunud keemiline protsess, mille tulemuseks on mingi aine ning see ei ole enam "looduslik".
     Põhjus, miks kosmeetikatööstus sünteetilisi aineid kasutab on see, et need on väga odavad. Samas väidetakse, et nende kogus tootes on väga väike ning seetõttu ka ohutu. Mõni aasta tagasi tehtud uuringud näitasid, et keskmine naine paneb oma nahale 126-175 erinevat kemikaali päevas. Kuni 60% imendub sellest organismi.
   
     Kosmeetikatooteid tehakse palju ka lastele. Kas need on tegelikult ohutud? Kahjuks mitte. Mida võib sisaldada näiteks beebide talk? Kõik oleneb tootjast, kuid üks variant on selline: talk, zea mais, lõhnaaine.
     Talk ehk magneesiumsilikaat on paakumisvastane aine ja sellel on potentsiaalne mõju vähi tekkele (kõhu ja munasarja), köhale, oksendamisele, hingamisprobleemidelekasvajatele ja kõhuprobleemidele.
     Zea mais on maisitärklis, mis imab niiskust.
     Lõhnaaine võib olla tehtud millest iganes. Seda kasutatakse toote lõhnastamiseks, kuid selle tegelikku koostist ei ole kirja pandud. Lõhnaaine võib sisaldada phtalaate ja parabeene, mis võivad põhjustada tervisehäireid ja vähki.
     See on vaid üks näide. Kui vaadata lasteshampoonide koostist, siis selgub, et enamus koostisaineid on sünteetilised.

     Eestis on hetkel väga populaarne puhta toidu teema. Räägitakse väga palju ohtlikest E-ainetest, mida meie toit sisaldab. Aeg-ajalt leidub infot ka kosmeetikatoodetes sisalduva kohta, kuid siiski on inimeste teadlikkus sellel alal veel vähene. Soovitan Sinu enda tervise ja hea enesetunde pärast vaadata ka kosmeetikatoodetel olevat koostiainete nimekirja ning mõelda, mida Sa tegelikult oma nahale määrid. Kuni 60% sellest, mida Sa määrid oma nahale, imendub Sinu organismi.
  
Koostisained, mida vältida nahahoolduses

 • Sünteetilsed lõhnaained sisaldavad tihti phthalaate, sünteetilisi kemikaale, mida kasutatakse lõhna stabilisaatorina ja plastiku painduvuse suurendamiseks. Sünteetilised lõhnaained võivad mõjutada kesknärvisüsteemi, põhjustada depressiooni, hüperaktiivsust ja ärrituvust. Väldi tooteid, mis sisaldavad sünteetilisi lõhnaaineid ning vali sellised, mis sisaldavad eeterlikest õlidest saadud lõhnaaineid. 
 • Parabeenid (methyl, propyl, butyl, ethyl parabeen) sisalduvad väga paljudes nahahooldustoodetes. Need aitavad teistel koostisainetel säilida ning pikendavad toote eluiga. Parabeenid on antimikroobsed kemikaalid ning neil on hormoone häiriv mõju, võivad tekitada allergiat ja nahalöövet. 
 • Alkohol (ethanol, ethyl alcohol, methanol, benzyl alcohol, isopropyl  alcohol, SD alcohol). Need alkoholid, mida leidub ka kõige enam nahahooldustoodetes, on nahka kuivatavad ja ärritavad. Need alkoholid rikuvad naha loomuliku pH taseme, muutes Su veel vastuvõtlikumaks bakteritele ja viirustele. On ka alkohole (cetyl alcohol, cetearyl alcohol, stearyl alcohol, lanolin alcohol), mida kasutatakse mõnedes nahahooldustoodetes niisutava, pehmendava ja emulgeeriva ainena ning mis ei ole nahale nii kahjulikud. Kõige paremad nahale on siiski ilma alkoholita tooted.                                     
 • Dioksaanid on keemiline kanserogeen, mis tekib, kui koostisaineid töödeldakse naftasaaduse etüleenoksiidiga. Tavaline etoksüülitud koostisosa sisaldab naatrium laureth sulfaati ja polüetüleenglükooli (PEG). Selleks, et neid aineid vältida, ära kasuta tooteid, mis sisaldavad selliseid koostisained: myreth, oleth, laureth, ceteareth (või mõni teine -eth), PEG, polyethylene, polyethylene glycol, polyoxyethylene või oxynol.
 • Naftakeemia ehk mineraalõlid on saadud toornaftast. Naftapõhised koostisained on liquid paraffin, paraffin wax, petrolatum (saadud mitteuuenevatest looduslikest allikatest). Need ained tekitavad nahale kileja kihi, mis ei lase nahal hingata ning võivad ummistada poore ja häirida naha loomulikku võimet toksiine eemaldada. Mineraalõlid ärritavad nahka ning Su nahk muutub sellest sõltuvaks, tulemuseks on kuiv ja lõhenenud nahk. Lisaks põhjustavad mineraalõlid naha enneaegset vananemist. Peamine põhjus nende ainete kasutamisel on see, et need on odavad.
 • Sulfaadid - sodium lauryl ja sodium laureth - on karmid pesuained, mis annavad puhastajatele, seepidele ja shampoonidele vahutavuse. Enamasti saadakse sulfaadid naftast. Tervisele ohutumad sulfaadid saadakse kookospähki ja teistest taimsetest õlidest. Sulfaadid võivad põhjustada silma ärritust ja naha löövet.
 • Keemilised päikesekaitsevahendid - oxybenzone ja octylmethoxycinnamate - võivad häirida endokriinide aktiivsust. Titanium dioxide ja zinc oxide on ohutumad  alternatiivid.
 • Antibakteriaalsed ühendid - triclosan (kasutatakse ka umbrohutõrjes) ja chlorphenesin - ei lagune keskkonnas ja võivad soodustada bakterite vastupidavust, mitteallumist antibiootikumidele.
 • Sünteetilised polümeerid - sodium polyacrylate ja carbomer - saadakse naftast ning need annavad nahahooldustoodetele viskoossuse. Need ained on väga töödeldud ja nende tootmisega kaasnevad toksilised jääkproduktid. 
 • Sünteetilised värvained on tehtud kivisöetõrvast. Need sisaldavad raskemetallsoolasid, mis võivad ladestuda toksiinidena nahas, põhjustades naha tundlikkust ja ärritust. Loomkatsed on näidanud, et peaaegu kõik neist on kantserogeensed. 
 • Sünteetiline uurea (Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea) ehk kusiaine on säilitusaine, mis potentsiaalselt vabastab väga väikestes kogustes  formaaldehüüde ja on peamine kontaktdermatiidi põhjustaja.

Selles postituses oleva teksti kasutamisel viita lingiga algsele tekstile. 
Comments