Eeterlikud õlid


     Eeterlikud õlid on puhtad taimeessentsid, mida destileeritakse või pressitakse  õitest, lehtedest, seemnetest, viljast, varrest, vaigust või puust.

Eeterlikke õlisid kasutatakse alati lahjendatult.

Kodus saab eeterlikke õlisid kasutada: massaaźi õlisegudes, inhalatsiooniks, õhuniisutajas, vannis, kompressina, spreina, vannisoolas, pesu loputusvees, lõhnalambis, saunas.

     Apelsini (Citrus sinensis) eeterlik õli saadakse vilja koorest. Kasutatakse laialdaselt lõhnakomponendina seepides, pesuainetes, kosmeetikas, parfüümides ning toidu ja jookide tööstuses.
     Omadused: antibiootik, antidepressant, põletikuvastane, antiseptiline, rahustav, diureetiline, puhastab verd, soodustab seedimist, stimuleerib seedimist ja lümfe, toniseerib.
     Aitab, kui on: väsimus, bronhiit, külmetus, kõhukinnisus, tuhm ja rasune nahk, palavik, soolegaasid, stress, pinge.
     Üldiselt mittetoksiline, mitteärritav ja ei tekita tundlikust, kuid ettevaatlik peab olema, kui kasutatakse nahahoolduses.

     Basiiliku (Ocimum basilicum) eeterlik õli saadakse lehtedest ja õitest. Indias on see püha taim ja kasutatakse ajurveeda meditsiinis, laialdaselt levinud kulinaarias.
     Omadused: antibakteriaalne, antidepressant, antiseptik, seedimist soodustav, rahustav, toniseerib.
     Aitab, kui on: ärevus, bronhiit, külmetus, marrastus, köha, depressioon, puhitus, väsimus, putuka hammustus, läkaköha. Lisades basiiliku eeterlikku õli juuksetoonikusse, soodustab see juuste kasvu.
     Potensiaalne nahaärritaja, seetõttu tuleb alati lahjendada. Vältida tuleks raseduse ajal ning mitte kasutada pikka aega järjest.

     Bensoe (Styrax benzoin) eeterlik õli saadakse bensoe puu vaigust. Aasias ja Indias on bensoed kasutataud sajandeid viiruki ja parfüümina.
     Omadused: põletikuvastane, antioksüdant, antiseptik, diureetik, kudesid ahendav, rahustav, ravib haavu.
     Aitab, kui on: artriit, astma, ekseem, lõhenenud nahk, koolikud, köha, haavad, reuma. Bensoe on suurepärane lisand õlisegudesse, kreemidesse, kui on lõhenenud, põletikuline või ärritunud nahk.
     Bensoe ei ole toksiline, ärritav, kui seda lahjendada õigesti. Lahjendamata kujul võib see kergelt nahka ärritada. Mitte kasutada seespidiselt, ka raseduse ajal ei ole soovitatav.

     Bergamoti (Citrus bergamia) eeterlik õli saadakse vilja koorest. Bergamotti on kasutatud palaviku alandamiseks Itaalia rahvameditsiinis ning kaua aega ka parfümeerias.
     Omadused: valuvaigistav, antibakteriaalne, antidepressant, antiseptik, seedimist soodustav, diureetik, palavikualandaja, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, ärevus, paised, bronhiit, külmavillid, külmetus, põiepõletik, depressioon, ekseem, palavik, putuka hammustus, rasune nahk, psoriaas, valus kurk, veenilaiendid. Seedehäirete korral tee massaźisegu ning määri seda kõhule kellaosuti liikumise suunas.
     Vaatamata sellele, et bergamoti vili on mittesöödav, on sellest saadav õli kasutuses nii kulinaarias kui majapidamises. See on Earl Grey tee tunnusaroom ning kasutatakse piibu tubakas.
     Vältida tuleks, kui on maksa probleemid, raseduse ja imetamise ajal samuti. Võimalik nahaärritaja, seega tuleks korralikult lahjendada. Fototoksiline - vältige ultraviolettkiirgust 12 tunni jooksul pärast segu nahale kandmist.

     Eukalüpti (Eucalyptus globulus) eeterlik õli saadakse puu lehtedest ja võrsetest. Põhiliselt kasutatakse köhasiirupite, salvide, hambapasta ja ravimite maitsestamiseks.
     Omadused: antibiootik, antiseptik, verd puhastav, diureetiline, palavikualandaja, haavu raviv, stimuleeriv.
     Aitab, kui on: astma, villid, bronhiit, põletused, külmetus, haavad, palavik, gripp, peavalu, putukahammustus, vaimne väsimus, lihasvalu, halb vereringe, nahapõletik.
     Antiseptilised omadused eukalüpti eeterlikul õlil suurenevad ajaga. Ei sobi kasutada koos homöopaatiliste ravimitega. Ei ärrita nahka ega ole toksiline, raseduse ajal ei ole soovitatav kasutada ning ei tohiks kasutada seespidiselt.

     Fenkol ehk apteegitill (Foeniculum vulgare) eeterlik õli saadakse seemnetest. Farmaatsiatoodetes kasutatakse seda köhadropsides, pastillides, kõhtu lahtistavates preparaatides. Toidutööstuses kasutatakse seda kõigis suuremates toidukategooriates, jookides ja alkoholis. Kosmeetikatööstus lisab fenkolit seepidesse, parfüümidesse, õhuvärskendajatesse ja tualett-tarvetesse.
     Omadused: antibiootik, põletikuvastane, antiseptik, puhastab verd, diureetik, kõhtu lahtistav, toniseeriv.
     Aitab, kui on: kõhuvalu ja krambid, mürgistus, astma, bronhiit, tselluliit, sünnituse aegu (sisse hingata), köha, seedimisprobleemid, tuhm jume, parandab mälu, vähe piima imetaval emal, maksa probleemid, küps nahk, rasune nahk, valus kurk.
     Vanas Kreekas arvati, et fenkol annab pika elu, julguse ja jõu. Võib kergelt nahka ärritada, võib olla veidi toksiline. Seda ei tohiks kasutada epilepsia haiged, rasedad. Kasutada ainult mõõdukalt.

     Geraaniumi (Pelargonium graveolens) eeterlik õli saadakse taime õitest ja lehtedest. Kasutatakse lõhnakomponendina igasugustes kosmeetikatoodetes, ka toitudes ja jookides.
     Omadused: antibakteriaalne, antibiootik, antidepressant, põletikuvastane, antioksüdant, antiseptik, kudesid kokkutõmbav, diureetik, rahustav, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, depressioon, õline või kuiv nahk, katkised kapillaarid, põletus, ärevus, tselluliit, dermatiit, diabeet, ekseem, haavad, ohatis, angiin.
     Geraaniumi sorte on umbes 700, aga ainult 10 neist sobivad eeterliku õli tootmiseks. Mittetoksiline, ei ärrita ega tekita naha tundlikkust. Mitte kasutada raseduse ajal.
 
     Greibi (Citrus paridisi) eeterlik õli saadakse vilja koorest. Kasutatakse lõhnakomponendina seepides, pesuvahendites, kosmeetikas ja parfümeerias.
     Omadused: antidepressant, antiseptik, seedimist soodustav, diureetik, lümfiringet stimuleeriv, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, tselluliit, külmetus, tuhm ja rasune nahk, depressioon, palavik, peavalu, menstruaalprobleemid, kuumahood, lihaste väsimus, ärevus, ülekaalulisus, soodustab juuste kasvu, toniseerib nahka ja nahakudesid, hoiab naha niiskust.
     Mittetoksiline, ei ärrita nahka. Greibi eeterlik õli on kergelt fototoksiline, seega ei tohiks mõnda aega päikese kätte  minna, kui seda õli mingil kujul nahale kanda. Mitte kasutada raseduse ajal.

     Ingveri (Zingiber officinale) eeterlik õli saadakse taime juurest. Seda kasutatakse seedimist soodustava ja lahtistava vahendina. Kosmeetikas on kasutusel lõhnakomponendina parfüümides, eriti idamaisetes ja meeste lõhnades.
     Omadused: valuvaigistav, antibakteriaalne, antioksüdant, antiseptik, köhavastane, afrodisiakum, tõstab söögiisu, palavikuvastane, lahtistav ja toniseeriv.
     Aitab, kui on: artriit, külmetus, köha, väsimus/kurnatus, palavik, parandab mälu, isu puudus, lihasvalu, merehaigus, halb vereringe, iiveldus.
     Mittetoksiline, mitteärritav (välja arvatud suures koguses), kergelt fototoksiline ja võib tekitada naha tundlikkust.

     Kadaka (Juniperus communis) eeterlik õli saadakse kadaka marjadest. On olemas ka eeterlik õli, mis saadakse okastest, kuid selle toime ja omadused pole nii head kui marjadest saadud õlil.
     Omadused: valuvaigistav, antiseptik, seedimist soodustav, diureetik, kudesid kokkutõmbav.
     Aitab, kui on: akne, ärevus, tselluliit, külmetus, haavad, dermatiit, ekseem, puhitus, seedehäire.
     Kadakamarjad on ainsad vürtsid, mida saadakse okaspuult. Vältida raseduse ajal ja neil kellel on neerud haiged.

     Rooma kummeli (Arthemis nobilis) eeterlik õli saadakse taime õitest. Laialdaselt kasutatakse seda õli kosmeetikas, seepides, pesuvahendites, kõrgema klassi parfüümides, juuksehooldus ja vanni toodetes.
     Omadused: valuvaigistav, antibiootik, antidepressant, põletikuvastane, antiseptiline, rahustav, seedimist soodustav, palavikku alandav, uinutav, haavu raviv.
     Aitab, kui on: akne, artriit, põletus, külmavill, lõikehaav, koolikud, dermatiit, kõrvavalu, ekseem, palavik, juukse hoolduses, peavalu, seedehäired, põletikud, putukahammustus, unetus, migreen, lihasvalu, iiveldus, närvipinge, närvivalu, tundlik nahk, nahaallergia, hambavalu.
    
     Sinine kummel ehk saksa kummel (Matricaria recutita) eeterlik õli saadakse taime õitest.
     Omadused: allergiavastane, antibiootk, põletikuvastane, rahustav, seedimist soodustav, palavikku alandav, närve rahustav, kõhuvalu leevendav, haavu raviv.
     Aitab, kui on: akne, artriit, astma, põletus, lõhkenud kapillaarid, külmavillid, lõikehaavad, koolikud, dermatiit, kõrvavalu, ekseem, juuksehooldus, peavalu, seedehäire, putukahammustus, unetus, menstruaalhäired, migreen, lihasvalu, lihaskramp, iiveldus, närvipinge, lööve, reuma, tundlik nahk, nahaallergia, hambavalu.
     Vältida raseduse alguses.
    
     Kummelite erinevused:
     Rooma kummeli eeterlikku õli kasutatakse nahahooldustoodetes tema nahka parandavate omaduste pärast ja nii ka aroomteraapias. Sellel on väga meeldiv, rahustav aroom. Rooma kummel on aeglaselt kasvav, mitmeaastane maad kattev taim.
     Sinise kummeli eeterlik õli on kõrge asuleeni sisaldusega, kummeli aktiivne orgaaniline koostisosa, mis ilmneb sinise värvina. Asuleenil on põletikuvastased, nahka tervendavad omadused. See eeterlik õli on kõige sobivam koostisosa nahahooldustoodetes. Sinine kummel on tuletatud Saksa kummeli taimest, mis on ülespidi kasvav üheaastane taim.
     Olemas on ka veel Maroko kummeli eeterlik õli, kui see ei ole saadud tõelisest kummeli taimest. Seda kasutatakse peamiselt parfüümisegudes ja aroomteraapias. Taim on üheaastane ja kasvab Vahemere ja Kesk-Ida piirkonnas. Maroko kummeli eeterlik õli on suhteliselt uus toode turul ning sellel ei ole pikka, traditsioonilist kasutamise ajalugu nagu päris kummelil.

     Küpressi (Cupressus sempervirens) eeterlik õli saadakse taime okastest ja võrsetest. Küpressi on kasutataud tuhandeid aatsaid puhastava viirukina Nepaali ja Tiibeti kultuuris.
     Omadused: antiseptik, kudesid kokkutõmbav diureetik, toniseeriv.
     Aitab, kui on: veenilaiendid, higistavad jalad, akne, rasune nahk, ärevus, nõrkus.
     Hea lisand massaaźiõlisse, kuna soojendab, rahustab ja annab energiat. Kasulik koostisosa kehaspreides, deodorantides, meeste parfüümides ja habemeajamisjärgsetes toodetes.
     Võib kergelt nahka ärritada ja vererõhku stimuleerida.

     Lavendel (Lavendula angustifolia) eeterlik õli saadakse taime õitest. Kasutatakse farmaatsias antiseptikuna, salvides ja aroomiks. Laialdaselt kasutusel igasugustes seepides, losjoonides, parfüümides jne.
     Omadused: valuvaigistav, antidepressant, põletiku ja viiruste vastane, antiseptik, köhavastane, diureetik, vererõhku tõstev, toimib putukamürgina, rahusti, toniseeriv, haavu raviv.
     Aitab, kui on: akne, allergia, mädapaise, bronhiit, põletus, kõõm, depressioon, dermatiit, kõrvavalu, ekseem, palavik, peavalu, ärevus, putuka hammustus, unetus, täid, migreen, psoriaas, kanged liigesed, päikesepõletus, päikesepiste, haavad, köha.
     Nimi "lavendel" tuleneb ladinakeelsest sõnast "lavare" ja tähendab "pesema". Tuntud kui väga effektiivne aine paljude toksiinide vastu.
     Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita naha tundlikkust. Vältida raseduse alguses, eriti, kui on oht raseduse katkemisele.

     Must pipar (Piper nigrum) eeterlik õli saadakse kuivatatud viljadest. Must pipar on üks vanimaid vürtse. Seda kasutasid juba vanad kreeklased ja roomlased ning egiptlased kasutasid seda palsameerimisprotsessis.
     Omadused: antibakteriaalne, antiseptik, isu tõstev, afrodisiakum, seedimist soodustav, diureetik, palaviku alandaja, lahtistav, stimuleeriv, toniseeriv.
     Aitab, kui on: aneemia, artriit, tselluliit, külmetus, kurnatus, palavik, toidumürgitus, kõrvetised, isu kaotus, lihasvalu, iiveldus, halb vereringe, viirusinfektsioon. Musta pipra eeterlikku õli võib lisada massaaźiõlisse pärast õues töötamist, kuna see aitab eemaldada piimhapet lihastest.
     Uuringud on näidanud, et must pipar vähendab vajadust nikotiini järele, ärevuse sümptomeid neil, kes soovivad suitsetamisest loobuda. Vältida tuleks raseduse ja rinnaga toitmise ajal, neeruhaiguste puhul ning homöopaatiliste ravimite tarvitamise ajal. Võib põhjustada nahaärritust. Tarvitada ainult mõõdukalt.

     Mänd (Pinus sylvestris) eeterlik õli saadakse männi seemnetest. Kasutatakse lõhnakomponendina seepides, pesuainetes, kosmeetikas, tualett-tarvetes (eriti vannitoodetes) ja piiratud koguses ka parfüümides.
     Omadused: mikroobidevastane, antiseptik, viirustevastane, puhastab verd, diureetik, putukamürk, stimuleerib vereringet ja närvisüsteemi.
     Aitab, kui on: artriit, astma, bronhiit, tselluliit, külmetus, köha, lõikehaav, palavik, täid, vaimne kurnatus, lihasvalu, stress, kehv vereringe, põskkoopapõletik, valus kurk.
     Mittetoksiline, ei ärrita nahka (kui korralikult lahjendada). Allergilisel nahal tuleks männi eeterliku õli kasutamist vältida. Seespidiselt mitte kasutada ja raseduse ajal ei ole ka soovitatav kasutada.

     Neroli ehk apelsini õie (Citrus aurantium) eeterlik õli saadakse apelsini õitest. Kasutatakse tualettvees tavaliselt koos lavendli, sidruni, rosmariini ja bergamotiga.
     Omadused: antibiootik, antidepressant, antiseptic, afrodisiakum, rahustav, seedimist soodustav, kergelt hüpnotiseeriv, toniseeriv, närve tugevdav.
     Aitab, kui on: ärevus, kurnatus, puhitus, unetus, küps ja tundlik nahk, depressioon, närvipinge, rasune või kuiv nahk, armid, halb vereringe, venitusarmid, veenilaiendid, on nahka pinguldav, korrigeeriv ning kortse siluv.
     Selleks, et saada 450g neroli eeterlikku õli, on vaja 450kg õisi. Seetõttu on see ka üks kallimaid eeterlikke õlisid maailmas.
     Mittetoksiline, mitteärritav, ei tekita naha tundlikkust ega ole fototoksiline.

     Patśuli (Pogostemon cablin) eeterlik õli saadakse taime lehtedest. Laialdaselt kasutatakse kosmeetikatoodetes.
     Omadused: antibiootik, antidepressant, põletikuvastane, antiseptik, afrodisiakum, rahustav, kudesid kokkutõmbav, seedimist soodustav, diureetik, palavikku alandav, rahustav, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, ärevus, bakteriaalne infektsioon, lõhenenud nahk, kõõm, depressioon, dermatiit, kuiv nahk, ekseem, aitab eemaldada toksiine, putukahammustus, rasune nahk ja juuksed, parasiidid, emotsionaalne kurnatus, kortsud.
     Patśuli eeterlik õli on üks vähestest, mille omadused ajaga paranevad. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.
 
     Palmarosa (Cymbopogon martinii) eeterlik õli saadakse rohust. Kasutatakse lõhnakomponendina kosmeetikas, parfümeerias, seepides.
     Omadused: antibakteriaalne, antibiootik, antiseptik, seedimist soodustav, pehmendav, palavikku alandav, vereringet stimuleeriv.
     Aitab, kui on: akne, seenhaigused, bronhiit, haigusest taastumine, dermatiit, ekseem, üldine kurnatus, küps nahk, stress, taastab nahka, reguleerib naha rasueritust, nahahaigused, kortsud.
     Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.

     Piparmünt (Mentha piperita) eeterlik õli saadakse õitsvalt taimelt. Farmaatsias kasutatakse maitsestamiseks, köha, külmetus ja seedimist soodustavate ravimite koostisena. Samuti kasutatakse maitse andmiseks toitudes, jookides. Lõhnakomponent seepides, hambapastas, pesuainetes, kosmeetikas ja parfümeerias.
     Omadused: antibiootik, antidepressant, põletikuvastane, antiseptik, kudesid kokkutõmbav, puhastab verd, soodustab seedimist, palavikku alandav, rahustav, pankrease, aju ja südame tööd stimuleeriv.
     Aitab, kui on: akne, astma, bronhiit, külmetus, köha, dermatiit, ekseem, palavik, peavalu, putuka hammustus, neerukivid, vaimne väsimus, migreen, igemehaigus, lihasvalu, kehv vereringe, hingamisraskused, põskkoopapõletik, hambavalu.
     Effektiivne paljude toksiinide vastu. Mittetoksiline, ei ärrita nahka (kui korralikult lahjendada), võib tekitada tundlikkust, kuna sisaldab mentooli. Ei soovitata kasutada raseduse ajal ja koos homöopaatiliste ravimistega.

     Porgandiseemne (Daucus carota) eeterlik õli saadakse taime seemnetest.
     Omadused: antiseptik, verd puhastav, diureetik, toniseeriv, hea maksale.
     Aitab, kui on: aneemia, dermatiit, ekseem, küps nahk, psoriaas, naha ärritus, kogub toksiine, soodustab rakkude teket.
     Porgandiseemne eeterlikku õli kasutatakse mitmetes nahahooldus-segudes, mis on kuivale, küpsele või kortsulisele nahale. Mõned usuvad, et see eemaldab kortsud ja noorendab nahka eemaldades toksiine.
     Mitte kasutada raseduse ajal, kuna võib põhjustada aborti. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.

     Roosi (Rosa damascena, Rosa centifolia) eeterlik õli saadakse õie kroonlehtedest. Kasutatakse seepides, kosmeetikas, tualtt-tarvetes ja parfüümides.
     Omadused: antidepressant, antiseptik, afrodisiakum, viirusevastane, kudesid kokkutõmbav, pehmendav, lahtistav, reguleerib isu, rahustav, toniseeriv.
     Aitab, kui on: astma, purunenud kapillaarid, köha, sünnitus, depressioon, kuiv nahk, ekseem, kõrge palavik, peavalu, herpes, unetus, küps ja tundlik nahk, stress, nahaprobleemid ja kortsud.
     Värsked õied korjatakse hommikul enne kella 8. 450g eeterliku õli saamiseks on vaja umbes 4500 kg roosiõisi. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust. Raseduse ajal ei ole soovitatav kasutada.

     Roosipuu (Aniba rosaeodora) eeterlik õli saadakse puidust. Kunagi kasutati palju kui looduslikku linalooli allikat, tänapäeval asendatakse aga üha enam sünteetilise ainega.
     Omadused: valuvaigistav, antibakteriaalne, antidepressant, seenhaiguste vastane, antiseptik, afrodisiakum, immunsüsteemi tugevdaja, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, külmetus, köha, dermatiit, palavik, peavalu, iiveldus, närvipinge, armid, tundlik, kuiv, tuhm, rasune või kortsuline nahk.
     Kasutada hoolivusega, kuna see on üks neist puudest,  mida ulatuslikult langetatakse vihmametsades. Seega kasuta mõõdukalt. Mittetokiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.

     Rosmariini (Rosmarinus officinalis) eeterlik õli saadakse taime õitest. Kasutatakse palju seepides, kosmeetikas, majapidamis spreides ja parfüümides.
     Omadused: valuvaigistav, antidepressant, antioksüdant, antiseptik, afrodisiakum, kudesid kokkutõmbav, seedimist soodustav, diureetik, veresooni ahendav, toniseeriv,
     Aitab, kui on: akne, astma, bronhiit, külmetus, köha, kõõm, dermatiit, ekseem, palavik, nõrkus, peavalu, täid, vaimne kurnatus, migreen, lihasvalu, veenilaiendid.
     Vanas Kreekas ja Roomas oli rosmariini taim püha, sümboliseerides lojaalsust, surma, mälestusi ja ka haridust, õppimist. Mittetoksiline, ei ärrita nahaka (kasutada ainult lahjendatult) ega tekita tundlikkust. Vältida raseduse ajal, mitte kasutada epilepsiahaigetel, vastunäidustatud kõrge vererõhuga inimestel.

     Sandlipuu (Santalum album) eeterlik õli saadakse puidust. Kasutatakse laialdaselt lõhnakomponendina ja fiksaatorina seepides, pesuainetes, kosmeetikas, parfüümides.
     Omadused: antidepressant, antiseptik, afrodisiakum, kudesid kokkutõmbav, rahustav, diureetik, pehmendaja ja toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, ärevus, bronhiit, köha, lõhenenud nahk, depressioon, kuiv nahk, unetus, närvipinge, stress.
     Sandlipuud on tänaseks liiga palju maha lõigatud ning on seetõttu suures ohus. Parim alternatiiv on Austraalia sandlipuu või Amyris. Puust on tehtud mööblit, templeid ning on väga oluline ajurveeda, tiibeti ja traditsionaalses hiina meditsiinis. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.

     Sidruni (Citrus limonium) eeterlik õli saadakse vilja koorest. Kasutatakse farmaatsias maitse- ja lõhnaainena. Laialdaselt on kasutusel lõhnakomponendina seepides, pesuainetes, kosmeetikas, tualettvees ja parfüümides.
     Omadused: antibiootik, antidepressant, antiseptik, kudesid kokkutõmbav, rahustav, seedimist soodustav, diureetik, palaviku-alandaja, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, rabedad küüned, bronhiit, külmetus, külmavillid, haavad, depressioon, mürke eemaldav, palavik, kurnatus, putuka hammustus, rasune nahk, veenilaiendid, kortsud.
     Tuntud kui effektiivne toksiinide eemaldaja. Ei tohiks kasuatada nahal enne päikese kätte minekut. Üldiselt mittetoksiline, võib mõnedel inimestel põhjustada naha ärritust või tundlikkust. Raseduse ajal mitte kasutada.

     Tangeriin, mandariin (Citrus reticulata, Citrus nobilis) eeterlik õli saadakse vilja koorest.
     Omadused: antiseptik, rahustav, seedimist soodustav, kergelt diureetiline, kergelt lahtistav, seedimist ja lümfiringet stimuleeriv, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, ummistunud ja rasune nahk, kõhukinnisus, seedehäired, unetus, närvipinge, rahutus, armid, venitusarmid.
     On kaks varianti sellest õlist. Üks on mandariin, peamiselt Euroopas ja teine tangeriin, peamiselt USA-s. Mõned eksperdid arvavad, et tegu on samade, mõned aga et erinevate variantidega. Eeterlikku õli kasutatakse siiski samal moel nii manadariini kui tangeriini oma. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust. Võimalik et fototoksiline, kuigi seda pole kindlalt tõestatud. Mitte kasutada raseduse ajal.
  
     Teepuu (Melaleuca alternifolia) eeterlik õli saadakse lehtedest ja võrsetest. Kasutatakse seepides, hambapastas, deodorantides, desinfitseerimisainetes, habemeajamisvahedites ja vürtsikates meeste-lõhnades.
     Omadused: antibiootik, põletikuvastane, antiseptik, viiruste ja bakterite vastane, immunsüsteemi tugevdaja.
     Aitab, kui on: akne, astma, bronhiit, põletus, külmavillid, külmetus, köha, kõõm, palavik, putuka hammustus, rasune nahk, põskkoopapõletik, hamba ja igeme haigused, nahalööve, soolatüükad, haavad.
     II maailmasõja ajal toodeti väga palju teepuu eeterlikku õli sõdurite ja madruste tarbeks, et ravida troopilisi infektsioone ja teisi haigusi, mis sõja ajal levisid, kaasaarvatud haavu. Mittetoksiline, ei ärrita nahka, võib mõnel inimesel tekitada naha tundlikkust. Mitte tarvitada seespidiselt, vältida otsest kontakti nahaga, välja arvatud külmavillides, soolatüügastel, täppidel.

     Tüümiani (Thymus vulgaris) eeterlik õli saadakse õitsvast taimest. Kasutatakse suuloputusvees, hambapastas ja köhapastillides.
     Omadused: antioksüdant, antiseptik, valuvaigistav, mikroobide ja viiruste vastane, isu tõstev, afrodisiakum, kudesid kokkutõmbav, diureetik, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, astma, bronhiit, põletus, tselluliit, külmetus, köha, lõikehaavad, dermatiit, ekseem, palavik, peavalu, putukahammustus, unetus, täid, lihasvalu, ärevus, rasune nahk, põskkoopapõletik, spordi vigastused, nihestus, angiin.
     Tänapäevased uuringud, mis tüümiani kohta tehtud on, näitavad tema antibakertiaalset ja viirusevastast toimet isegi siis, kui seda õhku pihustada. Mitte kasutada raseduse ajal ja lastel. Võib ärritada limaskesta ja nahka, vältida pikaajalist järjest kasutamist.

     Vanill (Vanilla planifolia) eeterlik õli saadakse vanillikaunast. Kasutatakse lõhnakompo-nendina parfüümides, eriti Idamaistes parfüümides.
    Omadused: pehmendav ja tervendav, sensuaalne, soojendav, afrodisiakum.
    Kasutakse massaźiõlides, eriti kui on pinged. Sobib rohkem naistele.
    Vanilli kasvandustes tolmendatakse sügavaid trompetikujulisi õisi käsitsi, välja arvatud Mehhikos, kus koolibrid teevad selle töö. Vanilli absoluut ja vanilli ekstrakt on kaks erinevat asja. Vanilli ekstrakti kasutatakse toitude maitsestamiseks, vanilli absoluuti aga kasutatakse lõhnades.
     Vanilli absoluut ei ole seespidiseks kasutamiseks.

     Viiruki (Boswellia carterii) eeterlik õli saadakse puu vaigust. Kasutatakse fiksaatori ja lõhnakomponendina seepides, kosmeetikas, parfümeerias. Kuna viirukil on võime vähendada hingamise kiirust ja süvendada hingamist, siis on viiruki suitsu tuhandeid aastaid kasutatud meditatsiooniks ja palveteks .
     Omadused: bakterite vastane, antidepressant, antiseptik, põletikuvastane, kudesid kokkutõmbav, seedimist soodustav, diureetik, elustav, haavu ja arme raviv.
     Aitab, kui on: akne armid, ärevus, astma, bronhiit, külmetus, köha, kuiv ja küps nahk, palavik, vaimne kurnatus, närvipinge, ennetab kortsude teket, vähendab segadust ja süütunnet, armid, nahahaigused.
     Viirukit on kasutatud umbes 5000 aastat vaimseks tervenemiseks ja palsameerimis-protsessis vanas Egiptuses. Mittetoksiline, ei ärrita nahka ega tekita tundlikkust.

     Ylang-Ylang (Cananga odorata) eeterlik õli saadakse taime õitest. Laialdaselt kasutatakse lõhnakomponendina ja fiksaatorina seepides, kosmeetikas, parfümeerias.
     Omadused: antidepressant, antiseptik, afrodisiakum, rahustav, toniseeriv.
     Aitab, kui on: akne, depressioon, soodustab juuste kasvu, kõrge vererõhk, putuka hammustus, unetus, närvipinge, rasune nahk.
     Ylang tähendab "lillede lille", mõnikord nimetatakse seda ka "parfüümipuuks". Esimene destillatsioon (umbes 40%) on ylang-ylang ekstra, mis on kõrgem sort. Kolm järgmist destillatsiooni nimetatakse 1, 2 ja 3 tase. Mittetoksiline, ei ärrita nahka, mõnel juhul võib tekitada naha tundlikkust. Kasutada mõõdukalt, kuna selle lõhn võib põhjustada peavalu või iiveldust. Raseduse ajal on parem vältida.

Comments